Baznīcu nakts 2019 – draudzība siltā, gaišā vasaras vakarā

Rīga, 2019. gada 17. jūnijā

FOTO: 

Baznīcu nakts 2019 – draudzība siltā, gaišā vasaras vakarā

Vasarīgi siltā 7. jūnija vakarā īsi pirms Vasarsvētkiem Latvijā un arī latviešu Sv. Pētera luterāņu draudzē Dublinā, Īrijā, noritēja Baznīcu nakts notikums. Baznīcu nakts rīkotāji kopā ar draudzēm ir sagatavojuši nelielu atskatu uz notikumu.

Baznīcu naktī piedalījās ap 160 Latvijas dievnamu Rīgā un piecos Latvijas novados. Rīgā Baznīcu nakts sākās ar ekumenisku svētbrīdi vecās Sv. Ģertrūdes luterāņu baznīcā. Pulksten 21.00 visos dievnamos cilvēki bija aicināti kopā lūgt Tēvreizes lūgšanu un dziedāt Latvijas himnu. Šogad lūgšanā pievienojās arī latviešu luterāņu Sv. Pētera draudze Dublinā. Vakara gaitā skanēja koncerti, notika sarunas un diskusijas, bērnus gaidīja rotaļīgas nodarbības un daudzas draudzes pasākumus rīkoja arī sava dievnama ārpusē. Rīgā un laukos viesus gaidīja “āra kafejnīcas” ar draudžu saimnieču gatavotiem labumiem.

Baznīcu nakts ilgst tikai sešas stundas. Cik baznīcās pa šo laiku var paspēt pabūt? Droši vien arī šogad kādu vairāk priecēja apmeklēto dievnamu skaits, bet citam piepildījumu sniedza nesteidzīga uzkavēšanās dievnamos. Tādēļ Baznīcu nakts rīkotāji jo īpaši pateicas draudžu brīvprātīgajiem par sociālo tīklu telpā publicētajiem un iesūtītajiem notikuma foto mirkļiem. Jā, varbūt tā savā veidā ir iespēja vēlreiz izdzīvot Baznīcu nakts skaistumu un ieskatīties tur, kur ierobežotā laika vai lielā attāluma dēļ neiznāca iegriezties.
Tādēļ ar prieku šeit norādām saiti uz Baznīcu nakts foto galerijām Baznīcu nakts facebook telpā: https://www.facebook.com/pg/baznicunakts/photos/?tab=albums&ref=page_internal

Pateicamies arī Latvijas Televīzijai un Latgales reģionālajai televīzijai par ieskatu Baznīcu nakts norisē, kā arī Latvijas Radio un raidījumam “Pāri mums pašiem”, un Radio Marija Latvija.

 

Ikviens ir laipni aicināts atsūtīt savu Baznīcu nakts atsauksmi uz Baznīcu nakts epastu – baznicu.nakts@gmail.com.

Citējam šeit dažas no draudžu koordinatoriem iesūtītajām atsauksmēm. Kādi Rīgas jaunieši dalījās ar savām izjūtām:  “Bija jauki, ka bija vaļā baznīcas, un ka tur bija cilvēki, kas sagaida un pastāsta par baznīcu. Tā ir forša iespēja apmeklēt baznīcas, kurās nav būts un redzēt to, ka Latvijā baznīcas ir vienotas.

Baznīcu nakts Latgalē noritēja īstā draudzības garā, balstoties uz šī gada tēmu. Draudzes savstarpēji sadarbojās, pat veidoja vienotas programmas un gāja viens pie otra ciemos! “– tādu atsauksim saņēmām no Latgales.

Sēlijā Valles luterāņu draudzes brīvprātīgie uzsvēra, ka šī gada tēma “Draudzība” ir mudinājusi uzrunāt un iesaistīt visu pagastu, iestādes, zemnieku saimniecības. Savukārt Jaunjelgavas luterāņu draudzes koris devās dziedāt pie kaimiņiem – Seces luterāņu draudzes.

Bet Latgalē Viļakas katoļu baznīcā programmas izveidē iesaistījās luterāņu un pareizticīgo baznīcu draugi, un kopīgi rīkoja ekskursijas uz katru no dievnamiem. Savukārt Zemgalē šogad pirmo reizi Baznīcu naktī piedalījās īpaši skaistā Skaistkalnes Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas baznīca.

Vidzemē Suntažos “pirmo reizi kopš Latvijas Valsts atjaunošanas bija pasākums pie pareizticīgo baznīcas drupām, pirmo reizi tur skanēja mūzika, izsisto logu ailēs dega sveces un sienas tika izgaismotas zilganā gaismā. Cilvēki ieraudzīt varēja vēl vienu skaistu baznīcu, kuru cēla ārā no aizmirstības. Par pareizticīgās baznīcas drupām līdz šim neviens netika izrādījis interesi [..]”. Pie dievnama drupām bija stāstījums par baznīcas vēsturi, pagasta kora, skolas kora un ansambļa “Svīres ” un mūzikas skolas bērnu priekšnesumi. “Plkst. 22.00 visi plūda uz katoļu baznīcu, tā bija cilvēku straume, kas aizplūda uz nākošo satikšanās vietu. Tur nebija kur adatiņai nokrist. Pēc 23.00 cilvēku upe plūda uz Suntažu evanģēliski luterisko baznīcu. Cilvēki nāca un nāca un nāca. Pilns dievnams ar cilvēkiem, nebijis notikums pēdējo gadu laikā. Koncertu iesāka evaņģēlists Valdis no Ikšķiles draudzes, kas nolasīja mācītāja Mārtiņa Kalēja vēstījumu cilvēkiem. Tad baznīcu ieskandināja Sabīnes balss, Madaras pirksti slīdēja pār klavieru taustiņiem, Zane rotaļājās ar vijoles stīgām, Aija lika altam skanēt, Elīza parādīja čella burvību baznīcas velvēs un, kur nu vēl citi instrumenti, kas iekrāsoja visu kopējo noskaņu. Skaņas savijās dziesmās, līdz izskanēja pusvienos naktī pēdējā. Visi bija kopā, neatkarīgi no ticības, visi sen nebija bijuši tik vienoti. Cilvēki smaidīja, teica viens otram labus vārdus, viss virmoja pozitīvās emocijās. Cik daudziem tas bija pirmais Suntažu luterāņu baznīcas apmeklējums?” 

Baznīcu nakti rīko nodibinājums “Baznīcu nakts fonds” kopā ar Latvijas kristīgo konfesiju draudzēm. Baznīcu nakts ir satikšanās ar skaistumu baznīcas kultūras, mākslas un garīgo vērtību mantojumā. “Gaisma ir nākusi pasaulē” – vārdi no Jāņa evaņģēlija ir Baznīcu nakts devīze un notikuma īpašās pievilcības avots. Baznīcu nakts aicina šo Gaismu piedzīvot – sastapties ar Dieva skaistumu Latvijas baznīcās, cilvēkos un katram savā dvēselē.


Informāciju sagatavoja Jurģis Klotiņš, kultūras notikuma „Baznīcu nakts” komandas pārstāvis,
e-pasts: baznicu.nakts@gmail.com