Baznīcu nakts un Atvērto baznīcu dienas notikumi Kurzemē

Rīgā, 2022. gada 19. maijā

Sestdien, 28. maijā Kurzemē un visā Latvijā norisināsies Atvērto baznīcu diena un Baznīcu nakts

Kristīgais kultūras notikums “Baznīcu nakts” šogad norisināsies sestdienā, 28. maijā. Jau otro gadu Baznīcu naktij pievienosies Latvijas sakrālajam mantojumam veltītais notikums “Atvērto baznīcu diena” – vairāk nekā 100 Latvijas dievnamu būs atvērti apmeklētājiem no pulksten 10.00 līdz 22.00 un ilgāk. Ar baznīcām, kuras piedalās, un gaidāmajiem pasākumiem ikviens ir aicināts iepazīties Baznīcu nakts kartē – https://baznicunakts.lv/#programma.

Piedāvājam ieskatu dažos Kurzemes vēsturiskajā novadā gaidāmajos “Baznīcu nakts” notikumos.

Vēju pilsētā Liepājā, Svētā Dominika Romas katoļu baznīcā apmeklētāji būs aicināti liturģiskās mūzikas darbnīcās mācīties dziesmas un dziedājumus, kuri bagātina baznīcas liturģiju. Liepājas Krusta evaņģēliski luteriskajā baznīcā varēs iegādāties cilvēku ar invaliditāti darinātus rokdarbus, šeit būs arī radošā darbnīca, muzikālie priekšnesumi un aktivitātes bērniem.
Lejaskurzemē – Rucavas baptistu draudzes baznīcā būs Liepājas kultūras centra bērnu teātra izrāde “Tikšanās plkst.8 pie Noasa šķirsta”.
Kurzemes ziemeļos – Valdemārpils evaņģēliski luteriskajā baznīcā varēs ļauties apcerei lūgšanu un meditāciju stacijās, kā arī baudīt flautistes Indras Ozolas un pianista Matīsa Ciņa koncertu. Šeit notiks arī brazīliešu mūzikas koncerts, kurā uzstāsies grupa “Feito no Brasil” (Ražots Brazīlijā – no portug.val.), bet dienas noslēgumā baznīcā būs baudāma pianista Filipa Ēča koncertprogramma.
Turpat netālu Talsu viļņoto pakalnu ainavā viesus gaidīs Ķurbes evaņģēliski luteriskā un Ārlavas baptistu baznīcas. Abavas senlejā un gar ainavisko Tukuma-Kuldīgas ceļu iespējams apmeklēt Sātu, Zemītes un Vānes evaņģēliski luteriskās baznīcas. Ap Kurzemes “iekšējo” jūru – Usmas ezeru būs apskatāmas Usmas, Ugāles, Spāres un Rendas evaņģēliski luteriskās baznīcas.

Gaiķu evaņģēliski luteriskajā baznīcā varēs apskatīt dievnama interjeru, kas veidots baroka stilā ar bagātīgiem kokgriezumiem un skulptūrām. Baznīcā atrodas unikāli gleznojumi uz soliem, kuros kristīgā morāle pausta ar dažādiem simboliem.
Kartē Baznīcu nakts mājas lapā – www.baznicunakts.lv – ir apkopotas ziņas par dievnamiem, kas būs atvērti un piedalīsies “Baznīcu naktī” un “Atvērto baznīcu dienā” notikumos. Ikviens ceļotājs ir aicināts izplānot savu maršrutu un doties apceļot baznīcas kopā ar ģimeni, draugiem, vai varbūt vadot veselu ekskursiju.
Plānots, ka baznīcās, kur ir tāda iespēja, pulksten 12.00, 18.00 un 22.00 zvanīs zvani. Pulksten 21.00 vienā laikā visās baznīcās lūgs Tēvreizes lūgšanu un dziedās tautas lūgšanu “Dievs, svētī Latviju!”. Ikviena draudze ir šogad īpaši aicināta tam pievienot aizlūgumus, iestājoties par Ukrainas tautu viņas cīņā par savas valsts brīvību no Krievijas okupācijas.

Baznīcu nakts ir kristīgs kultūras notikums, un šogad Latvijā tas notiks jau devīto reizi. Notikums ir ekumenisks, un tradicionāli norisinās no pulksten 18.00 līdz 24.00. Tajā kopīgi piedalās dažādu Latvijas kristīgo konfesiju draudzes. Baznīcu nakts ir satikšanās ar skaistumu baznīcas kultūras, mākslas un garīgo vērtību mantojumā, tā ielūdz ikvienu cilvēku sastapties ar Dieva skaistumu Latvijas baznīcās, cilvēkos un katram savā dvēselē. “Baznīcu nakts” Latvijā notiek kopš 2014. gada. Baznīcu nakts ideja līdz Latvijai atceļoja no Austrijas, kur pirms nedaudz vairāk nekā 10 gadiem notika pirmais šāds Kristīgās baznīcas konfesiju un draudžu kopīgi rīkots ekumēnisks notikums. Drīz pēc tam pasākums notika arī Čehijā un Slovākijā. Kopš 2012. gada Baznīcu nakts notiek arī Tartu, Igaunijā. Pasākuma ieceri atbalsta Latvijas lielāko kristīgo konfesiju vadītāji. Latvijā Baznīcu nakti organizē starpkonfesionāla domubiedru grupa – nodibinājums “Baznīcu Nakts fonds”.
Atvērto baznīcu diena ir iniciatīva, kas pievienojās Baznīcu naktij 2021. gadā. Ap Latvijas simtgades laiku tapa skaidrs, ka Baznīcu nakts ir jāpapildina ar notikumu, kas dāvātu vairāk laika iepazīt Latvijas sakrālo mantojumu. Valstiski patriotiski raugoties, ir vajadzīga diena vismaz reizi gadā, kad vairums dievnamu ir atvērti. Tā būtu iespēja Latvijas ļaudīm un mūsu valsts viesiem apceļot Latvijas novadu dievnamus un iepazīt to sakrālā mantojuma skaistumu. Latvijas dievnamu arhitektūra un māksla – dievnama sakrālā telpa visā veselumā – ir vērtība, kurai jādod iespēja uzrunāt cilvēku mūsdienu pasaulē. Atvērto baznīcu diena ir arī pateicības apliecinājums tiem Latvijas ļaudīm, kuri savās draudzēs kalpodami vai ziedodami līdzekļus, ir rūpējušies par dievnamu atjaunošanu, uzturēšanu, saglabāšanu no paaudzes paaudzē.

Informāciju sagatavoja
Ģirts Vikmanis
e-pasts: baznicu.nakts@gmail.com