Baznīcu nakts un Atvērto baznīcu dienas notikumi Zemgales vēsturiskajā novadā

Rīgā, 2022. gada 19. maijā

 

Sestdien, 28. maijā Zemgalē un visā Latvijā norisināsies Atvērto baznīcu diena un Baznīcu nakts

Kristīgais kultūras notikums “Baznīcu nakts” šogad norisināsies sestdienā, 28. maijā. Jau otro gadu Baznīcu naktij pievienosies Latvijas sakrālajam mantojumam veltītais notikums “Atvērto baznīcu diena” – vairāk nekā 100 Latvijas dievnamu būs atvērti apmeklētājiem no pulksten 10.00 līdz 22.00 un ilgāk. Ar baznīcām, kuras piedalās, un gaidāmajiem pasākumiem ikviens ir aicināts iepazīties Baznīcu nakts kartē –  https://baznicunakts.lv/#programma.

Piedāvājam ieskatu dažos Zemgales vēsturiskajā novadā gaidāmajos Baznīcu nakts un Atvērto baznīcu dienas notikumos.

Zemgales galvaspilsētā Jelgavā mājvietu atradušas dažādu konfesiju baznīcas, kas atrodas tuvumā cita citai. Septītās dienas adventistu Jelgavas draudzē būs skatāma franču mākslinieka Lorāna Grizela lielformāta plakātu izstāde par pasaules vēsturi Bībeles avotu perspektīvā. Draudzes apmeklētājus priecēs arī pianista Daumanta Liepiņa koncerts. Visu dienu darbosies radošā istaba bērniem, kurā būs radošas aktivitātes un arī filmas un teātra uzveduma par pravieti Danielu skatīšanās.

Jelgavas Bezvainīgās Jaunavas Marija Romas katoļu draudzē būs radošās darbnīcas, aktivitātes ģimenēm, muzikāli priekšnesumi un slavēšanas dziesmas, kā arī prezentācija par baznīcas vēsturi.

Jelgavas Sv. Jāņa evaņģēliski luteriskajā baznīcā skanēs gan vijoļmūzika, gan koncerts “Ave Maria”, kā arī dievnama viesi varēs uzkavēties klusumā un lūgšanās. Vakaru noslēgs teoloģijas doktora Ralfa Kokina lekcija par ikdienas dzīvi Jēzus laikā.

Viesiem būs atvērta Jelgavas Svēto Simeana un Annas pareizticīgo baznīca, Svētās Annas evaņģēliski luteriskā draudze un Jelgavas Metodistu draudze.

Netālu no Jelgavas,  Ozolniekos vietējā baptistu baznīcā varēs aplūkot mākslinieces Zanes Biķes gleznas un klausīties viņas ticības liecībās par gleznu tapšanu.

Bet tikmēr starp Zemgales leknajiem līdzenumiem Bērzes evaņģēliski luteriskajā baznīcā lekcijā “Skanošās pērles, Latvijā, Zemgalē, Bērzē” varēs uzzināt par Latvijas vēsturiskajām ērģelēm.

Sesavas evaņģēliski luteriskajā draudzē visu dienu būs iespēja uzkāpt dievnama zvanu tornī, no kura paveras lielisks skats uz Zemgales līdzenumu. Baznīcā notiks arī garīgās mūzikas koncerts “Gaismā”, kurā uzstāsies soprāns Kristīne Bīmane, sieviešu vokālais ansamblis “Krastu balsis” un ērģelnieks Dāvis Beitlers.

Plaša pasākumu programma sagaidāma arī Zemgales dienvidaustrumos, kur atrodas vairākas katoliskās draudzes un kopienas. Jaunsaules Svētā Konrāda Romas katoļu baznīcā atskaņos himnu Svētajam Konrādam, kuras autors ir operdziedātājs Juris Vizbulis. Mūziķis arī muzicēs kopā ar Ilzi Kalniņu un Sintiju Gravu.

Apmeklētājiem būs atvērta arī Bruknas Kalna svētību kopienas Svēto apustuļu Romas katoļu kapela, Bārbeles zēnu pamatskolas Roma katoļu kapela Kurmenes Svētā Pētera Romas katoļu baznīca, kā arī Skaistkalnes Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīca, kurā atrodas Dievmātes Brīnunumdarītājas – Latvijas Ģimeņu Aizbildnes svētbilde.

Plaša programma būs arī Bauskas Kristīgajā centrā “Jaunā Dzīve”, kurā būs bērnu rokdarbi un spēles pusaudžiem, draudzes vēstures prezentācija, aizlūgšanas, ekskursijas draudzes ēkā, kā arī prezentācija Ukrainas palīdzības projektam. Būs iespēja aprunāties ar draudzes cilvēkiem par dzīvē svarīgiem un grūtiem jautājumiem.

Kartē Baznīcu nakts mājas lapāwww.baznicunakts.lv – ir apkopotas ziņas par dievnamiem, kas būs atvērti un piedalīsies “Baznīcu nakts” un “Atvērtās baznīcu dienas” notikumos”. Ikviens ceļotājs ir aicināts izplānot savu maršrutu un doties apceļot baznīcas

Plānots, ka baznīcās, kur ir tāda iespēja, pulksten 12.00, 18.00 un 22.00 zvanīs zvani.  Pulksten 21.00 vienā laikā visās baznīcās lūgs Tēvreizes lūgšanu un dziedās tautas lūgšanu “Dievs, svētī Latviju!”. Ikviena draudze ir šogad īpaši aicināta tam pievienot aizlūgumus, iestājoties par Ukrainas tautu viņas cīņā par savas valsts brīvību no Krievijas okupācijas.

 

Baznīcu nakts ir kristīgs kultūras notikums, un šogad Latvijā tas notiks jau devīto reizi. Notikums ir ekumenisks, un tradicionāli norisinās no pulksten 18.00 līdz 24.00. Tajā kopīgi piedalās dažādu Latvijas kristīgo konfesiju draudzes. Baznīcu nakts ir satikšanās ar skaistumu baznīcas kultūras, mākslas un garīgo vērtību mantojumā, tā ielūdz ikvienu cilvēku sastapties ar Dieva skaistumu Latvijas baznīcās, cilvēkos un katram savā dvēselē. “Baznīcu nakts” Latvijā notiek kopš 2014. gada. Baznīcu nakts ideja līdz Latvijai atceļoja no Austrijas, kur pirms nedaudz vairāk nekā 10 gadiem notika pirmais šāds Kristīgās baznīcas konfesiju un draudžu kopīgi rīkots ekumēnisks notikums. Drīz pēc tam pasākums notika arī Čehijā un Slovākijā.  Kopš 2012. gada Baznīcu nakts notiek arī Tartu, Igaunijā. Pasākuma ieceri atbalsta Latvijas lielāko kristīgo konfesiju vadītāji. Latvijā Baznīcu nakti organizē starpkonfesionāla domubiedru grupa – nodibinājums “Baznīcu Nakts fonds”.

Atvērto baznīcu diena ir iniciatīva, kas pievienojās Baznīcu naktij 2021. gadā. Ap Latvijas simtgades laiku tapa skaidrs, ka Baznīcu nakts ir jāpapildina ar notikumu, kas dāvātu vairāk laika iepazīt Latvijas sakrālo mantojumu. Valstiski patriotiski raugoties, ir vajadzīga diena vismaz reizi gadā, kad vairums dievnamu ir atvērti. Tā būtu iespēja Latvijas ļaudīm un mūsu valsts viesiem apceļot Latvijas novadu dievnamus un iepazīt to sakrālā mantojuma skaistumu. Latvijas dievnamu arhitektūra un māksla – dievnama sakrālā telpa visā veselumā – ir vērtība, kurai jādod iespēja uzrunāt cilvēku mūsdienu pasaulē. Atvērto baznīcu diena ir arī pateicības apliecinājums tiem Latvijas ļaudīm, kuri savās draudzēs kalpodami, vai ziedodami līdzekļus, ir rūpējušies par dievnamu atjaunošanu, uzturēšanu, saglabāšanu no paaudzes paaudzē.

Informāciju sagatavoja

Ģirts Vikmanis

e-pasts: baznicu.nakts@gmail.com