Baznīcu nakts un Atvērto baznīcu dienas pasākumi Latgalē

Rīgā, 2022. gada 19. maijā

 

Sestdien, 28. maijā Latgalē un visā Latvijā norisināsies Atvērto baznīcu diena un Baznīcu nakts

Kristīgais kultūras notikums “Baznīcu nakts” šogad norisināsies sestdienā, 28. maijā. Jau otro gadu Baznīcu naktij pievienosies Latvijas sakrālajam mantojumam veltītais notikums “Atvērto baznīcu diena” – vairāk nekā 100 Latvijas dievnamu būs atvērti apmeklētājiem no pulksten 10.00 līdz 22.00 un ilgāk. Ar baznīcām, kuras piedalās, un gaidāmajiem pasākumiem ikviens ir aicināts iepazīties Baznīcu nakts kartē –  https://baznicunakts.lv/#programma.

Šajā apskatā aicinām uzzināt par Baznīcu nakts un Atvērto baznīcu dienas pasākumiem Latgalē.

Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrālē visu dienu varēs uzkāpt torņa skatu laukumā, kā arī baznīcā būs apskatāma mācītāja Ata Bambāna gleznu izstāde “Tveramais un netveramais”. Dievnamā būs ekskursijas gida pavadībā gan latviešu, gan krievu valodā. Skanēs arī čellistes un solistes Maijas Kalniņas koncerts “Ave Maria”, un ikviens varēs piedalīties pielūgsmes vakarā.

Austrumos no Daugavpils, starp Latgales zilajiem ezeriem atrodas Aulejas Svētās Marijas Magdalēnas Romas katoļu baznīca. Tur būs iespēja piedalīties lūgšanās, tostarp par mieru pasaulē un Ukrainā, ieklausīties Bībeles lasījumos, kā arī veldzēties Aulejas un Šķeltovas draudžu dziedātāju dziedātās garīgās dziesmās. Varēs arī pakavēties sarunās pie kafijas tases ar žurnālisti Egitu Terēzi Jonāni.

Tikmēr starp Preiļu puses pavasarīgā zaļuma piesātinātajiem laukiem viesus gaidīs Moskvinas vecticībnieku Vissvētās Dievmātes Patvēruma un Sv. Nikolaja lūgšanas nams. Tajā notiks ekskursijas, kurās varēs uzzināt par Latgales vecticībnieku vēsturi un kultūru, un baznīcas vēsturi. Dievnamā norisināsies arī biedrības “Moskvinas vecticībnieki” garīgās dziedāšanas kora “Sretenie” uzstāšanās.

Septītās dienas adventistu Rēzeknes draudzē varēs iepazīties ar draudzes vēsturi, piedalīties ekskursijās pa dievnamu, baudīt kristīgo mūziku, dievnamā būs arī radošas nodarbības bērniem, lekcijas par veselību un ģimenes attiecībām. Tāpat gaidāma uzruna par 4.bausli – “Godā savu tēvu un māti”. Būs arī iespēja saņemt aizlūgšanu, iestiprināties ar tēju un uzkodām.

Sarkaņu Jaunavas Marijas bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīcā notiks lekcijas par dievnama vēsturi, tā priesteriem un baznīcas karogiem. Skanēs arī garīgā mūzika un tradicionālās katoļu dziesmas. Vakarā būs arī Miera Karalienes Rožukronis, kas būs veltīts mieram pasaulē, ietverot Medžugorjes Dievmātes vēstījumus.

Balvu Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu baznīcas dārzā notiks Bēržu draudzes garīgo dziesmu ansambļa “Sonāte” un Balvu bērnu deju kolektīva “Balvu vilciņš” koncerts. Dievnamā varēs arī noskatīties filmu “Žēlsirdība”, kas veltīta Svētajai māsai Faustīnei.

Viļakas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcas dārzā skanēs katoļu tradicionālie maija dziedājumi. Dievnamā būs arī dievkalpojums par mieru kopā ar jaukto kori “Ezerzeme”, gaidāmas arī ekskursijas baznīcas tornī un kapenēs, kā arī meistardarbnīcas. Noslēgumā notiks vokālās mūzikas koncerts “Angel di pace” Ukrainas atbalstam, kurā uzstāsies ukraiņu mecosoprāns Anna Labuta, baritons Nauris Indzeris un ērģelniece Helēna Laukmane.

Kartē Baznīcu nakts mājaslapāwww.baznicunakts.lv – ir apkopotas ziņas par dievnamiem, kas būs atvērti un piedalīsies “Baznīcu naktī” un “Atvērto baznīcu dienā”. Ikviens ceļotājs ir aicināts izplānot savu maršrutu un doties apceļot baznīcas kopā ar ģimeni, draugiem vai varbūt vadot veselu ekskursiju. Rīkotāji lūdzu viesus pievērst vērību apmeklējamās baznīcas atvērtības laikam.

Plānots, ka baznīcās, kur ir tāda iespēja, pulksten 12.00, 18.00 un 22.00 zvanīs zvani.  Pulksten 21.00 vienā laikā visās baznīcās lūgs Tēvreizes lūgšanu un dziedās tautas lūgšanu “Dievs, svētī Latviju!”. Ikviena draudze ir šogad īpaši aicināta tam pievienot aizlūgumus, iestājoties par Ukrainas tautu viņas cīņā par savas valsts brīvību no Krievijas okupācijas.

 

Baznīcu nakts ir kristīgs kultūras notikums, un šogad Latvijā tas notiks jau devīto reizi. Notikums ir ekumenisks, un tradicionāli norisinās no pulksten 18.00 līdz 24.00. Tajā kopīgi piedalās dažādu Latvijas kristīgo konfesiju draudzes. Baznīcu nakts ir satikšanās ar skaistumu baznīcas kultūras, mākslas un garīgo vērtību mantojumā, tā ielūdz ikvienu cilvēku sastapties ar Dieva skaistumu Latvijas baznīcās, cilvēkos un katram savā dvēselē. “Baznīcu nakts” Latvijā notiek kopš 2014. gada. Baznīcu nakts ideja līdz Latvijai atceļoja no Austrijas, kur pirms nedaudz vairāk nekā 10 gadiem notika pirmais šāds Kristīgās baznīcas konfesiju un draudžu kopīgi rīkots ekumēnisks notikums. Drīz pēc tam pasākums notika arī Čehijā un Slovākijā.  Kopš 2012. gada Baznīcu nakts notiek arī Tartu, Igaunijā. Pasākuma ieceri atbalsta Latvijas lielāko kristīgo konfesiju vadītāji. Latvijā Baznīcu nakti organizē starpkonfesionāla domubiedru grupa – nodibinājums “Baznīcu Nakts fonds”.

Atvērto baznīcu diena ir iniciatīva, kas pievienojās Baznīcu naktij 2021. gadā. Ap Latvijas simtgades laiku tapa skaidrs, ka Baznīcu nakts ir jāpapildina ar notikumu, kas dāvātu vairāk laika iepazīt Latvijas sakrālo mantojumu. Valstiski patriotiski raugoties, ir vajadzīga diena vismaz reizi gadā, kad vairums dievnamu ir atvērti. Tā būtu iespēja Latvijas ļaudīm un mūsu valsts viesiem apceļot Latvijas novadu dievnamus un iepazīt to sakrālā mantojuma skaistumu. Latvijas dievnamu arhitektūra un māksla – dievnama sakrālā telpa visā veselumā – ir vērtība, kurai jādod iespēja uzrunāt cilvēku mūsdienu pasaulē. Atvērto baznīcu diena ir arī pateicības apliecinājums tiem Latvijas ļaudīm, kuri savās draudzēs kalpodami vai ziedodami līdzekļus, ir rūpējušies par dievnamu atjaunošanu, uzturēšanu, saglabāšanu no paaudzes paaudzē.

Informāciju sagatavoja

Ģirts Vikmanis un Jurģis Klotiņš

e-pasts: baznicu.nakts@gmail.com