Baznīcu nakts un Atvērto baznīcu dienas pasākumi Vidzemes vēsturiskajā novadā
Rīgā, 2022. gada 18. maijā
Sestdien, 28. maijā Vidzemē un visā Latvijā norisināsies Atvērto baznīcu diena un Baznīcu nakts
Kristīgais kultūras notikums “Baznīcu nakts” šogad norisināsies sestdienā, 28. maijā. Jau otro gadu Baznīcu naktij pievienosies Latvijas sakrālajam mantojumam veltītais notikums “Atvērto baznīcu diena” – vairāk nekā 100 Latvijas dievnamu būs atvērti apmeklētājiem no pulksten 10.00 līdz 22.00 un ilgāk. Ar baznīcām, kuras piedalās, un gaidāmajiem pasākumiem ikviens ir aicināts iepazīties Baznīcu nakts kartē – https://baznicunakts.lv/#programma.
Šajā apskatā aicinām uzzināt par Baznīcu nakts un Atvērtās baznīcu dienas vairākiem pasākumiem Vidzemes vēsturiskajā novadā.
Netālu no Rīgas un Daugavas krastiem visu dienu būs atvērta Salaspils Romas katoļu baznīca. Tur varēs ļauties apcerei un lūgšanām, un nesteidzīgi iemalkot tēju dievnama dārzā. Vakarā baznīcā gaidāms garīgās mūzikas koncerts, kurā uzstāsies draudzes jauktais koris “Oremus” un bērnu ansamblis.
Dodoties tālāk gar Daugavas krastu, varēs apmeklēt Ogres evaņģēliski luterisko baznīcu, kuras apkārtnē visu varēs izstaigāt izzinošu taku. Vakarā dievnamā gaidāms Gijas Kančeli mūzikas koncerts, ko sniegs ērģelniece Ilze Sprance un vijolnieks Raimonds Melderis.
Tikmēr Vidzemes augstienes austrumos Madonas Kristus Karaļa Romas katoļu draudzē skanēs jauktā kora “Lai top” koncerts, būs darbnīcas bērniem, sporta spēles dievnama dārzā, kā arī baznīcas vēsturei veltīta izstāde.
Turpat netālu Lazdonas evaņģēliski luteriskajā draudzē būs plaša muzikālā programma – koncertā uzstāsies Madonas mūzikas skolas audzēkņi, vēlāk būs arī pazīstamā ģitārista Kaspara Zemīša un Andas Zemītes koncerts, bet vakara noslēgumā – koncertēs ērģelniece Ginta Ludberga.
Gulbenes evaņģēliski luteriskajā draudzē varēs aplūkot ukraiņu mākslinieces Marijas Maļinovskas izšūto ikonu izstādi. Dievnamā notiks arī Gulbenes Mūzikas skolas koncerts.
Vidzemes Malienā, Alūksnē pie vietējās evaņģēliski luteriskās baznīcas atklās jaunu reliģiska teksta vides objektu, bet netālu Tempļa kalnā notiks no Bībeles tulkotāja Ernsta Glika iestādīto ozolu zīlēm izaudzēto jauno ozolu stādīšana. Ar šo akciju atzīmēs Reformācijas 500. gadadienu Latvijā un simts gadus kopš Latvijas evanģēliski luteriskās baznīcas (LELB) dibināšanas.
Viesus gaidīs arī Latvijas baznīcu augstuma čempione – Opekalna evaņģēliski luteriskā baznīca. Tā atrodas 235 metrus virs jūras līmeņa Alūksnes augstienē. Dievnama altāris, ērģeles un kancele ir valsts nozīmes kultūras pieminekļi.
Ievērības cienīgi dievnami ir arī Gaujas ieskautajās Cēsīs, kur dažādi pasākumi notiks vietējās Septītās dienas adventistu draudzē. Būs izstāde par dievnamu, Bībeļu ekspozīcija, interesenti aicināti uzzināt arī vairāk par kristībām dažādos laikos, kā arī paredzēts pasākums bērniem. Daudzveidīgas aktivitātes būs arī Cēsu Svētā Jāņa evaņģēliski luteriskajā baznīcā un Cēsu Kristus Karaļa Romas katoļu baznīcā.
Valmieras Svētā Sīmaņa evaņģēliski luteriskajā baznīcā būs bagātīgs koncertu klāsts. Dažādos koncertos uzstāsies gan Valmieras Mūzikas skolas audzēkņi, draudzes koris, gan ērģelniece Ilze Reine, soprāns Gunta Gelgote un flautiste Ieva Pudāne.
Tikmēr Burtnieku evaņģēliski luteriskajā baznīcā varēs redzēt Leldes Kalcenavas afišu izstādi, bet staļļa ēkā Guntara Sviķa gleznu izstādi, būs iespēja uzkāpt baznīcas tornī. Vakarā baznīcas viesus priecēs Limbažu mūzikas un mākslas skolas ģitāristi.
Savukārt šarmantajā Vidzemes pilsētā Rūjienā, evaņģēliski luteriskajā draudzē notiks grupas “My Radiant You” koncerts, būs pērļošana un radošās darbnīcas, kā arī iespēja piedalīties foto orientēšanās pa pilsētu. Gaidāma arī vijolnieces Helju Grīnbergas muzicēšana baznīcas tornī.
Kartē Baznīcu nakts mājas lapā – www.baznicunakts.lv – ir apkopotas ziņas par dievnamiem, kas būs atvērti un piedalīsies abos notikumos. Ikviens ceļotājs ir aicināts izplānot savu maršrutu un doties apceļot baznīcas kopā ar ģimeni, draugiem, vai varbūt vadot veselu ekskursiju.
Plānots, ka baznīcās, kur ir tāda iespēja, pulksten 12.00, 18.00 un 22.00 zvanīs zvani. Pulksten 21.00 vienā laikā visās baznīcās lūgs Tēvreizes lūgšanu un dziedās tautas lūgšanu “Dievs, svētī Latviju!”. Ikviena draudze ir šogad īpaši aicināta tam pievienot aizlūgumus, iestājoties par Ukrainas tautu viņas cīņā par savas valsts brīvību no Krievijas okupācijas.
Baznīcu nakts ir kristīgs kultūras notikums, un šogad Latvijā tas notiks jau devīto reizi. Notikums ir ekumenisks, un tradicionāli norisinās no pulksten 18.00 līdz 24.00. Tajā kopīgi piedalās dažādu Latvijas kristīgo konfesiju draudzes. Baznīcu nakts ir satikšanās ar skaistumu baznīcas kultūras, mākslas un garīgo vērtību mantojumā, tā ielūdz ikvienu cilvēku sastapties ar Dieva skaistumu Latvijas baznīcās, cilvēkos un katram savā dvēselē. “Baznīcu nakts” Latvijā notiek kopš 2014. gada. Baznīcu nakts ideja līdz Latvijai atceļoja no Austrijas, kur pirms nedaudz vairāk nekā 10 gadiem notika pirmais šāds Kristīgās baznīcas konfesiju un draudžu kopīgi rīkots ekumēnisks notikums. Drīz pēc tam pasākums notika arī Čehijā un Slovākijā. Kopš 2012. gada Baznīcu nakts notiek arī Tartu, Igaunijā. Pasākuma ieceri atbalsta Latvijas lielāko kristīgo konfesiju vadītāji. Latvijā Baznīcu nakti organizē starpkonfesionāla domubiedru grupa – nodibinājums “Baznīcu Nakts fonds”.
Atvērto baznīcu diena ir iniciatīva, kas pievienojās Baznīcu naktij 2021. gadā. Ap Latvijas simtgades laiku tapa skaidrs, ka Baznīcu nakts ir jāpapildina ar notikumu, kas dāvātu vairāk laika iepazīt Latvijas sakrālo mantojumu. Valstiski patriotiski raugoties, ir vajadzīga diena vismaz reizi gadā, kad vairums dievnamu ir atvērti. Tā būtu iespēja Latvijas ļaudīm un mūsu valsts viesiem apceļot Latvijas novadu dievnamus un iepazīt to sakrālā mantojuma skaistumu. Latvijas dievnamu arhitektūra un māksla – dievnama sakrālā telpa visā veselumā – ir vērtība, kurai jādod iespēja uzrunāt cilvēku mūsdienu pasaulē. Atvērto baznīcu diena ir arī pateicības apliecinājums tiem Latvijas ļaudīm, kuri savās draudzēs kalpodami, vai ziedodami līdzekļus, ir rūpējušies par dievnamu atjaunošanu, uzturēšanu, saglabāšanu no paaudzes paaudzē.
Informāciju sagatavoja
Ģirts Vikmanis
e-pasts: baznicu.nakts@gmail.com